14.04.2019, 17:03 | Af: Jonas Dahl Nielsen | Foto: Herning-Ikast Håndbold

HIH u18 er danske mestre!

De unge enhjørninger tog klubbens femte u18-guld i træk.

Efter en sejr på hele ti mål i semifinalen mod Ajax København ventede der HIH u18 stærk modstand i søndagens DM-finale.

Anderledes tæt blev det da også mod HC Odense u18, og føringer på blot to til tre mål igennem størstedelen af anden halvleg betød, at Mark Jensens mandskab måtte holde en stor koncentration og disciplin helt til slutfløjt.

Holdet var sågar uden den måske offensivt vigtigste spiller, playmaker Michala Møller, der var med ligatruppen til EHF Cup-semifinalen mod Team Esbjerg. Hendes otte mål fra lørdagens semifinalesejr blev dog fundet hos blandt andre Emilie Steffensen og Olivia Simonsen, der stod for henholdsvis syv og fem scoringer.

HIH-pigerne formåede at følge opgøret helt til dørs, og med en Final4-finalesejr på 26-23 over fynboerne kunne de dermed række hænderne i vejret og fejre klubbens femte u18-mesterskab i træk.

Stort tillykke til hele holdet!

 

Målscorere for HIH u18:
Emilie Steffensen 7, Olivia Simonsen 5, Maja Edling 4, Emma Caroline Petersen 4, Mathilde Boesen 3, Cecilie Brandt 2, Sidsel Poulsen 1